neděle 25. května 2014

Zápisky nenej z posilovny 22-5-2014: Zdravá záda v Písku

Poslední květnová přednáška ze série po jihočeských a středočeských městech proběhla v malebném třicetitisícovém městě na Otavě v krásné budově městské knihovny na Alšově náměstí. Lidé se na tuto přednášku předem objednávali a přišli v hojném počtu, ačkoliv se hrál hokejový duel Česko-USA a venku panovalo letní počasí. Byla to předzvěst opravdu velkého zájmu posluchačů o tuto problematiku (20 lidí), kterou utvrdilo i trio dobrovolníků (oproti standardní dvojici), kteří byli podrobeni testování a též i přísné kontrole zůčastněných.

Tento team tvořili dvě ženy, Jana a Martina a pan Václav. Byly na nich vidět určité anatomické odchylky, které společně se stylem jejich života způsobovaly některé svalové dysbalance, kdy je některá svalová skupina zpravidla slabší nebo zkrácenější oproti protilehlé silnější či uvolněnější, jak by se dalo laicky napsat. V čem byli ale na tom podobně, byla přetížená šíjová oblast. Pan Václav, jenž byl velmi přátelský a komunikativní, je opravdu velký hobby sportovec, neboť každý den uplave v bazénu 1 km a to pravidelně po dobu již 10 ti let! Kloubouk dolů. Takových aktivních seniorů bysme v Česku potřebovali více. Zřejmě písecký bazén skýtá zajímavé kliama, o němž jsme dosud nic neslyšeli:-)

Na závěr přednášky přišla na řadu i novinka z Rakouska, o kterou se zajímám pouhý měsíc. Jsou to vibrační kroužky SMOVEY (swing, move and smile), které se při houpavém cvičení drží v rukách a jejich přednost spočívá v rozvibrování (60 Hz – odpovídá lidské frekvenci) a uvolnění těla včetně tréninku koordinace a též zapojené obou mozkových hemisfér do součinnosti. Vymyslel ji devadesátiletý rakušan, poté co dostal Parkinsonovu chorobu a nechtěl se smířit se svým zdravotním stavem, neboť byl aktivní sportovec (tenista a lyžař). Všem návštěvníkům se tato cvičebně-zdravotní pomůcka velmi zalíbila, a tak si ji zkoušeli na vlastním těle, na němž je patrná prakticky okamžitě její funkčnost.

Městská knihovna Písek včetně obyvatel tohoto města na mě opravdu velmi mile zapůsobila a vzpomínky na tuto akci ve mně vyvolávají pocity uspokojení, že se najdou lidé, kteří mají opravdu zájem o své tělo a jsou ochotni pro jeho pravidelné udržování i něco udělat. Ať je, prosím, tento report inspirací i pro jiné lidi z jiných krásných koutů naší vlasti.

Zde je link na FB o této akci (městská knihovna Písek):
https://www.facebook.com/MKPdetskeoddeleniŽádné komentáře:

Okomentovat