neděle 9. srpna 2015

Bechtěrevik se pustil k znovuzískání své kondice

Tento týden se Tomáš (44) po zdravotní přestávce opět pustil do boje se svou hmotností okolo 140 kg při výšce 2 m a jednak se zlepšením své kondice, protažením ztuhlých svalů a udržením pohyblivosti svojí srůstající páteře, co nejdéle to jen půjde.


S Tomášem jsem již dříve v minulosti cvičil, před sedmi lety, ve fitness centru, kde si už tehdy občas stěžoval na bolesti v bederní páteři, které z mého pohledu nesouvisely se cvičením a v té době nám nebyla známa ani jejich příčina. Až v průběhu dalších let zjistili a diagnostikovali lékaři Tomášovi Bechtěrevovu nemoc.


Co to vlastně je ta Bechtěrevova nemoc? Je to chronické zánětlivé onemocnění zejména páteřních obratlů. Při Bechtěrevově nemoci se v těle vyskytuje antigen HLA-B27, který patří do skupiny HLA antigenů, což jsou vlastně molekuly na povrchu buněk, podle kterých imunitní systém rozeznává vlastní buňky od cizích. Tato nemoc se pak projevuje chronickou ztuhlostí a bolestivostí zejména v bederní oblasti. Cvičení a pohyb zmírňuje tyto její projevy, ale bohužel ani současná medicína nedokáže tuto nemoc vyléčit. Průběh nemoci je dlouhodobý, trvá několik let, kdy páteř postupně tuhne a ztrácí svoji pohyblivost. Dochází k ankylóze páteře (nepohyblivé srůsty v důsledku tvorby syndezmofytů, což jsou kostěné můstky mezi obratli vedoucí k tzv. bambusové páteři).


Tomáš v mezidobí cvičil a rehabilitoval s jinými odborníky. Nyní měl zdravotní přestávku, která se projevila na jeho aktuální fyzičce. Až se rozhodl opět se pustit do bitvy, a tak slovo dalo slovo a my se začali scházet na venkovním cvičišti u Agrofertu, jehož hlavní atrakcí je proslulý olympijský klikující autobus.


Při třetí lekci mi kladl na srdce, aby jeho cvičení mělo progres a dlouhodobou kontinuitu, musí se dbát na pestrost cviků a využití rozmanitých cvičebních pomůcek tak, aby ho tréninky bavily. Dále by jeho počáteční cvičební eufórie neměla mít za následek přetěžování a bolestivost jeho svalstva, což není snadné v jeho případě dodržet, neboť Tomáš je opravdu poctivý dříč, mezi jehož další oblíbené sporty patřily veškeré míčové sporty s převahou volejbalu. Nyní se příležitostně věnuje tenisu a horské turistice. Jak sám říká, jeho nohy vydrží opravdu hodně:-)

Žádné komentáře:

Okomentovat